Uzm. Dr. Bora YILDIRANPeriodontolog
DİŞETİ OPERASYONU SONRASI

DİŞETİ OPERASYONU SONRASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Geçirmiş olduğunuz Periodontal Operasyonun size fazla rahatsızlık vermeden düzenli bir iyileşme gösterebilmesi için bir hafta (7 gün) süreyle aşağıdaki noktalara dikkat ediniz.

Operasyon bölgesine yerleştirilen Cerrahi ve varsa Periodontal Pat'ı düşürmemeye özen gösteriniz. Ağzınıza uygulanan Periodontal Pat, yara yüzeyinin çeşitli zararlardan korunmasını amaçlamaktadır. Bir hafta boyunca -eğer varsa- Periodontal Pat'ı düşürmemeye çalışınız. Yara yüzeyindeki Periodontal Pat, operasyonu takip eden ilk 3 gün içinde düşerse dişhekiminize müracaat ediniz. Periodontal Pat daha sonraki günlerde düşerse yarayı tahrişten korumakla yetininiz. Yeni dişeti şeklinizi ve iyileşmeyi görmek gayesiyle yanak ve dudağınızı kıvırarak veya çekiştirerek yaralı bölgeyi ve dikişleri germeyiniz. Sabırlı olunuz ve operasyon bölgesini mümkün olduğunca hareketsiz tutunuz.

Özellikle ilk günlerde muhallebi, süt, yoğurt, lapa, püre, gibi yumuşak besinleri tercih ediniz. Periodontal Pat veya dikiş olan bölgede sert besinlar çiğnemeyiniz.

Sigara ve Sıcak, yarayı tahriş ederek iyileşmeyi geciktirmektedir. Ayrıca Baharatlı, Acı, Ekşi ve Asitli yiyecek ve içecekler ağrıya neden olmaktadır. Bu nedenle bu tür yiyecek içeceklerden kesinlikle kaçınınız.

Operasyon bölgesindeki Uyuşukluk (Anestezi etkisi) geçerken ağrı duymaya başlayabilirsiniz. Rahatlamak için, Aspirin Hariç, herhangi bir ağrı kesiciyi (Analjezik), tercihen baş ağrınıza en iyi gelen ilacı kullanınız. Operasyon günü mümkün olduğunca olağan işlerinizi bırakarak dinleniniz.

Normalde operasyon sonrası kanama olasılığı çok azdır. Buna rağmen kanama olursa bir parça pamuk, gazlı bez veya temiz bir mendili katlayarak kanamalı bölgeye yerleştirip parmağınızla bastırınız. 15 dakika bekledikten sonra bu tamponu çıkartıp, kanamayı kontrol ediniz. Kanama devam ediyorsa aynı işlemi yine 15 dakika süreyle tekrarlayınız. Ağzınızı kesinlikle Çalkalamayınız, kanayan bölgeyi Emmeyiniz. İnatçı ve aşırı kanamalarda dişhekiminize başvurunuz.

Dişeti operasyonunuzdan sonra yüzünüzde Şiş oluşabilir. Bu Şiş (Ödem) normalde ağrısız ve yumuşaktır, genellikle 3-4 gün içersinde kaybolur. Oluşabilecek Ödem'i azaltmak için küçük bir naylon torba içine koyacağınız buz parçacıklarını bir beze sardıktan sonra , operasyon bölgesine yani dışardan yüzünüze, 10'ar dakika aralıklarla ve 10'ar dakika süreyle uygulayınız. Operasyonu takiben  ilk 48 saat bitiminde, eğer şiş devam ediyorsa, bu kez kuru sıcak uygulamalarına başvurunuz. Bunun için de, ütü ile ısıtacağınız temiz bir bez parçasını yine 10'ar dakika aralıklarla ve 10'ar dakika süreyle dışarıdan yüzünüze uygulayınız. Ağrılı ve artan şişliklerde dişhekiminize başvurunuz.

Operasyon bölgesini bir hafta süreyle fırçalamayınız. Operasyondan 24 saat sonra başlamak üzere, bir bardak ılık suyu bir kahve kaşığı tuz karıştırarak günde 3-4 kez ağız gargarası yapınız. Yaralı bölgeyi sadece tuzlu su gargarası temizleyecektir. Bu arada ağzınızın diğer bölgelerini size daha önce anlatılan yöntemle fırçalamayı ihmal etmeyiniz. Operasyonu takip eden 8. günden itibaren parmağınızın üzerine bir parça diş macunu koyarak 7. günde pat'ı ve dikişleri alınmış olan hassas operasyon bölgesini parmağınızla her öğünden sonra hafif hafif ovmaya başlayınız. 10. günden sonra ise, ağzınızın diğer bölgelerini fırçaladıktan sonra yumuşayan diş fırçanızla operasyon bölgesini, dişetinden dişe doğru süpürme hareketleriyle temizleyiniz. 14. günden başlayarak Periodontolog Dişhekiminizin, başlangıç tedaviniz esnasında önerdiği ağız bakımınıza geri dönünüz.

Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda dişhekiminize başvurunuz.

UNUTMAYIN Kİ, PERIODONTAL OPERASYONUN BAŞARIYA ULAŞMASI, BÜYÜK ORANDA SİZİN DİŞ FIRÇASI, DİŞ İPİ, ARA YÜZ FIRÇASI ve YARDIMCI KİMYASAL AJANLARLA DÜZENLİ YAPACAĞINIZ İTİNALI TEMİZLİĞE VE AĞIZ BAKIMININ EN İYİ ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLMESİNE BAĞLIDIR.

ANA SAYFA
İLETİŞİM
KATILDIĞI KONGRELER
TEBLİĞ ve SUNULARI
ÜYESİ BULUNDUĞU KURLUŞLAR
ORAL DİAGNOZ ve RADYOLOJİ
AĞIZ ve DİŞ BAKIMI
PERİODONTOLOJİ
DİŞETİ OPERASYONU SONRASI
ORAL İMPLANTOLOJİ
AĞIZ-DİŞ-ÇENE CERRAHİSİ
DİŞ ÇEKİMİ SONRASI
DİŞ HASTALIKLARI ve TEDAVİSİ
ENDODONTİ
SABİT PROTEZLER
HAREKETLİ PROTEZLER
PROTEZLERİN BAKIM ve TEMİZLİĞİ
ÇENE EKLEMİ RAHATSIZLIKLARI

UNUTMAYINIZ Kİ. SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN SAĞLIKLI BİR AĞIZ GEREKLİDİR.